تصمیم اپل برای اعمال قوانین سختگیرانه‌تر روی گواهی‌های شرکتی

اپل با اعمال تغییرات تازه در بندهایی از شرایط و ضوابط توسعه‌‌دهندگان اپ استور، قصد دارد راه را برای سوءاستفاده از گواهی‌‌های شرکتی ببندد.

تصمیم اپل برای اعمال قوانین سختگیرانه‌تر روی گواهی‌های شرکتی

امروزه می‌‌توان گفت اپ استور اپل، اولین خط دفاعی آیفون دربرابر بدافزارها، نرم‌‌افزار های تبلیغاتی و دیگر ابزارهای کلاهبرداری است. اما این خط دفاعی چندان مستحکم و نفوذناپذیر به نظر نمی‌‌رسد. اوایل سال میلادی جاری، اپل با موج سنگینی از رسوایی‌‌ها پیرامون گواهی‌‌های شرکتی مواجه شد. این گواهی‌‌ها به شرکت‌‌ها اجازه دادند با تعمیم کاربری نرم‌‌افزار به کارکنان داخلی خود، به‌‌کلی قوانین اپ استور (App Store) را دور بزنند.

از لحاظ نظری این گواهی‌‌ها قرار بودند یک ابزار سودمند برای توسعه‌‌ی نرم‌‌افزارهای شرکتی باشند؛ اما گزارش‌‌ها نشان داد که آن‌‌ها تنها برای دور زدن ممنوعیت‌‌های موجود درمورد نرم‌‌افزارهای جاسوسی، قماربازی و دیگر فعالیت‌‌های پرسش‌‌برانگیز به‌‌کار گرفته شده‌‌اند. حال براساس مدارک تازه‌‌ای که ازسوی استیو موزر، یکی از توسعه‌‌دهندگان iOS در خلال رویداد WWDC منتشر شده است، به‌‌نظر می‌‌رسد این شرکت قرار است به‌‌منظور نظارت دقیق‌‌تر روی فعالیت دارندگان این گواهی‌‌ها، قدم‌‌ تازه‌‌ای بردارد.

شرایط وضوابط تازه‌‌ای که توسعه‌‌دهندگان اپ استور با آن مواجه‌‌اند، ارزیابی بسیار فعالانه‌‌تری را به‌‌عمل خواهد آورد؛ از این پس، بر اپلیکیشن‌‌های تعمیم‌‌یافته تحت این گواهی‌‌ها نیز نظارت اعمال خواهد شد. چنانچه اپل تشخیص دهد که مثلا یک اپلیکیشن به‌‌خصوص کاربری مناسبی ندارد، می‌‌تواند از توسعه‌‌دهنده بخواهد آن را از حالت انتشار خارج کند. در بخش تازه‌‌ اضافه‌شده از شرایط و ضوابط اپ استور چنین آمده است:

ضمن درک موضوع، شما موافقت خود را مبنی‌‌بر محفوظ بودن حق اپل برای بازبینی، تأیید یا رد هر اپلیکیشن درونی که شما قصد تعمیم آن را (ازطریق گواهی صادرشده) دارید، تا پایان زمان این توافق اعلام می‌‌کنید. لذا چنانچه درخواستی ازسوی اپل مطرح شد، شما موافقت خود را برای همکاری کامل با اپل اعلام می‌‌دارید و در اسرع وقت، اپلیکیشن مذکور را برای انجام بازبینی در اختیار اپل قرار خواهید داد.

درگذشته، اپل نظارت سختگیرانه‌‌ای روی گواهی‌‌های شرکتی به خرج می‌‌داد؛ درحالی که کنترل اندکی روی اپلیکیشن‌‌های تعمیم‌‌یافته این مشتریان خود اعمال می‌‌کرد. ازاین‌رو، وقتی شرکت‌‌هایی نظیر فیسبوک و گوگل با سوءاستفاده از ضعف موجود، از این گواهی‌‌ها برای جمع‌‌آوری داد‌‌های کاربران استفاده می‌‌کردند، تنها راه‌‌حل پیش‌‌روی اپل، لغو گواهی‌‌های شرکتی این مشتریان بود. این قضیه خود به بهای ازدسترس خارج شدن هم‌زمان چندین اپلیکیشن دیگر تمام می‌‌شد. هنوز معلوم نیست که اپل تا چه‌‌اندازه برای پیاده‌‌سازی سیاست جدید خود مصمم است؛ بااین‌حال، چنین تصمیمی می‌‌تواند به‌‌منزله‌‌ی یک پاسخ قاطع دربرابر سوءاستفاده‌‌هایی باشد که تاکنون درسایه‌ی صدور چنین گواهی‌‌هایی صورت می‌‌گرفت.

 

منبع : زومیت