درختان کهنسال تاریخی سمنان در انتظار ثبت در فهرست ملی

در سمنان تعداد زیادی از درختان کهنسال و منحصر به فرد تاریخی وجود دارد که این درختان قابلیت ثبت در فهرست میراث طبیعی کشور را دارند.

درختان کهنسال تاریخی سمنان در انتظار  ثبت در فهرست ملی

به گفته هانی رستگاران، مسئول دفتر ثبت و تعیین حریم آثار فرهنگی و تاریخی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، در نقاط مختلف استان سمنان مهد درختان کهنسال و منحصر به فرد تاریخی با قابلیت ثبت در فهرست میراث طبیعی کشور وجود دارد.

هانی رستگاران در ادامه سخنان خود افزود:

اکنون در استان سمنان و با تصمیم شورای ثبت میراث طبیعی کشور ۱۰ درخت کهنسال تاریخی شامل چهار درخت در شهرستان دامغان، سه درخت در شهرستان مهدیشهر و سه درخت در میامی به ثبت ملی رسیده است.

وی تاکید کرد که تعداد درختان دارای ارزش تاریخی در استان سمنان قابل توجه است . برای مثال ۲۰۰ درخت دارای شرایط ثبت در فهرست آثار طبیعی ملی در شهرستان میامی شناسایی شده است.

مسوول دفتر ثبت و تعیین حریم آثار فرهنگی و تاریخی اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان ادامه داد که ثبت این درختان به دلیل زیاد بودن تعداد درختان تاریخی در استان سمنان اولویت‌بندی شده است و به تدریج انجام می‌شود.

رستگاران، درخت کهنسال چنار سوخته در روستای «صح» شهرستان دامغان را یکی از آثار ثبت ملی شده عنوان کرد و افزود که بخشی از این درخت سوخته و بخشی از آن بعد از گذشت چند صد سال باقی مانده و سبز است.

وی از دیگر درختان ثبت شده در فهرست آثار طبیعی به درخت گردوی کهنسال تویه دروار در شهرستان دامغان اشاره و اضافه کرد:

این درخت در کنار رودخانه و با قدمت ۴۰۰ ساله همچنان در حال رشد است.

رستگاران، درخت ارس ۴۰۰ ساله در دیباج و چنار کهنسال در امیریه شهرستان دامغان، درخت چنار کهنسال امامزاده یحیی (ع) و گردوی کهنسال کمان رستم در شهمیرزاد را از دیگر درختان ثبت شده در فهرست آثار طبیعی کشور برشمرد و بیان کرد که در شهرستان مهدیشهر درخت چنار دوقلوی چاشم و سه درخت چنار در کنار کاروانسرای میامی با قدمت ۷۰۰ ساله دیگر آثار طبیعی استان سمنان است که در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسیده است.

مسوول دفتر ثبت و تعیین حریم آثار فرهنگی و تاریخی اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان تصریح کرد که سمنان در حوزه آثار طبیعی دارای ظرفیت‌های زیادی است و حفظ این آثار نیازمند مشارکت مردم و مسوولان است.

 

منبع : کجارو